Skip to content

151 Hwy 34Matawan, NJ 07747

Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Aug 3, 2007

Property Information

Block4187
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityOld Bridge Twp
Tax Map Page4.18

Building Details

Building Class---
DescriptionPINE TAVERN
Dwellings0
ZoningOG1
Sq Footage7,904
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
41%
Improvement Value:$213,200
59%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,865+4.1%
2024$20,045+4.9%
2023$19,105+1.2%
2022$18,872+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft7,904DeedBook 5855, Page 375Recorded8/13/2007

Property Sale

SaleMulti
$800,000

From:

To:

DeedBook 5038, Page 280Recorded4/24/2002

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 3227, Page 971