Skip to content

362 Federal Ct.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 30, 2009

Property Information

Block110
Lot1.01
QualifierC0362
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
DescriptionBRENTWOOD
Dwellings1
ZoningS-1C
Sq Footage2,292
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
25%
Improvement Value:$209,700
75%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,445+0.2%
2024$8,428+1.1%
2023$8,338+0.0%
2022$8,335-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,292DeedBook 6038, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 2007