Skip to content

367 Federal Ct.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block110
Lot1.01
QualifierC0367
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
DescriptionBRENTWOOD
Dwellings1
ZoningS-1C
Sq Footage2,292
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
25%
Improvement Value:$209,500
75%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+0.2%
2024$8,422+1.1%
2023$8,332+0.0%
2022$8,329+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 17799, Page 1639

Property Sale

Sale
$442,890

To:

DeedBook 5906, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 2007