Skip to content

322 Goodwin St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block112
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2SF3G
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage2,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
28%
Improvement Value:$241,500
72%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+0.2%
2024$10,075+1.1%
2023$9,968+0.0%
2022$9,964-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901