Skip to content

373 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block113
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U-DG
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,530
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,600
28%
Improvement Value:$222,600
72%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,389+0.2%
2024$9,370+1.1%
2023$9,271+0.0%
2022$9,268-0.4%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-009954-25

Foreclosure Case
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Bankruptcy Stay
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,530DeedBook 18579, Page 861Recorded8/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1901