Skip to content

331 Watson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block115
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,200
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
36%
Improvement Value:$150,100
64%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+0.2%
2024$7,025+1.1%
2023$6,950+0.0%
2022$6,948-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6653, Page 367Recorded1/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899