Skip to content

333 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 28, 2018

Property Information

Block115
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
34%
Improvement Value:$152,800
66%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+0.2%
2024$6,946+1.1%
2023$6,873+0.0%
2022$6,870-0.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 17413, Page 610Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 5614, Page 740Recorded1/19/2006

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 4809, Page 892Recorded8/11/2000

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 4640, Page 538Recorded5/25/1999

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 4466, Page 593Recorded12/22/1997

Property Sale

Sale
$40,296

From:

To:

Recorded12/22/1997

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3801, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1909