Skip to content

309 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1946

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 30, 2002

Property Information

Block116
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1S-V-ER-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,323
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
41%
Improvement Value:$112,500
59%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,784+0.2%
2024$5,772+1.1%
2023$5,711+0.0%
2022$5,709-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,323DeedBook 5092, Page 163Recorded9/18/2002

Property Sale

Sale
$69,500

From:

To:

DeedBook 4762, Page 406Recorded4/4/2000

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 4232, Page 235Recorded4/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1946