Skip to content

319 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1906

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Sep 26, 2012

Property Information

Block116
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
51%
Improvement Value:$83,600
49%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,147+0.2%
2024$5,137+1.1%
2023$5,082+0.0%
2022$5,080-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 6392, Page 200Recorded10/3/2012

Property Sale

Sale
$66,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 2218, Page 194Recorded12/12/2011

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 5465, Page 558Recorded3/11/2005

Property Sale

Sale
$64,000

From:

To:

DeedBook 4455, Page 398Recorded11/7/1997

Property Built

Built

Year Built: 1906