Skip to content

335-339 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block116
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2SS,WH/OFF/1APT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage4,944
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,800
37%
Improvement Value:$304,300
63%
Total Assessment$483,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,107+3.9%
2024$14,546+1.1%
2023$14,392+38.1%
2022$10,423-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 17821, Page 676Recorded3/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$350,000

To:

DeedBook 5995, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1910