Skip to content

317 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1891

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block117
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,724
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
46%
Improvement Value:$90,000
54%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+0.2%
2024$5,019+1.1%
2023$4,966+0.0%
2022$4,964-0.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 17231, Page 553Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 6175, Page 614Recorded7/13/2010

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 5693, Page 834Recorded7/18/2006

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

DeedBook 5180, Page 617Recorded5/20/2003

Property Sale

Sale
$49,500

From:

To:

Recorded5/20/2003

Property Sale

Sale
$1,023,720

From:

To:

DeedBook 4332, Page 717Recorded6/24/1996

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 3776, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1891