Skip to content

292 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block117
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3SB, 1RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage4,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
27%
Improvement Value:$348,700
73%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,853-0.0%
2024$14,858+1.0%
2023$14,716-0.3%
2022$14,754-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft4,428DeedBook 6311, Page 356Recorded12/20/2011

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 4337, Page 830Recorded7/16/1996

Property Sale

Sale
$7,250

From:

To:

DeedBook 4080, Page 844Recorded8/16/1993

Property Built

Built

Year Built: 1925