Skip to content

325 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 2, 2009

Property Information

Block117
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,331
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
32%
Improvement Value:$180,900
68%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,064+0.2%
2024$8,048+1.1%
2023$7,963+0.0%
2022$7,960-0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,331DeedBook 6116, Page 766Recorded12/11/2009

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5375, Page 235

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Recorded8/27/2004

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

DeedBook 4800, Page 167Recorded7/18/2000

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

DeedBook 4585, Page 403Recorded12/15/1998

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3746, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1901