Skip to content

316 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1916

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block117
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
47%
Improvement Value:$110,100
53%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,278+0.2%
2024$6,266+31.5%
2023$4,766+0.0%
2022$4,765-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5622, Page 344Recorded1/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 1916