Skip to content

320 Elm St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block119
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1.5V-1U & 1S-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage956
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
36%
Improvement Value:$139,300
64%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+0.2%
2024$6,552+1.1%
2023$6,482+0.0%
2022$6,480-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 5376, Page 805Recorded8/31/2004

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 4293, Page 620Recorded12/27/1995

Property Built

Built

Year Built: 1909