Skip to content

205 Jefferson St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1935

Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block122
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionPOST OFFICE
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage27,946
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$688,200
30%
Improvement Value:$1,608,200
70%
Total Assessment$2,296,400

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935