Skip to content

204 Smith St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 31, 1996

Property Information

Block122
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description4SB&CB,2R/12APT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage19,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,700
20%
Improvement Value:$1,025,700
80%
Total Assessment$1,274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,850-0.0%
2024$39,863+1.0%
2023$39,481-0.3%
2022$39,583-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft19,584DeedBook 4351, Page 433Recorded8/30/1996

Property Built

Built

Year Built: 1915