Skip to content

170 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Feb 1, 1994

Property Information

Block126
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2SB,1RET/ROMHSE
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage2,491
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
54%
Improvement Value:$145,700
46%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928-0.0%
2024$9,931+1.0%
2023$9,836-0.3%
2022$9,862-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft2,491DeedBook 4136, Page 234Recorded3/21/1994

Property Built

Built

Year Built: 1920