Skip to content

76 Jefferson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1903

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block127
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2.5S-A-L-DG-4U
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,198
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
26%
Improvement Value:$296,900
74%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,089+0.2%
2024$12,065+1.1%
2023$11,937+0.0%
2022$11,933-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft3,198DeedBook 17253, Page 1367Recorded8/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,054DeedBook 5765, Page 742Recorded12/27/2006

Property Built

Built

Year Built: 1903