Skip to content

71 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 26, 2015

Property Information

Block127
Lot18.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
29%
Improvement Value:$187,500
71%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,004+0.2%
2024$7,988+1.1%
2023$7,903+0.0%
2022$7,901-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6661, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1909