Skip to content

219 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block35
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
33%
Improvement Value:$189,800
67%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586+0.2%
2024$8,569+1.1%
2023$8,478+10.6%
2022$7,668-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 18077, Page 662Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 7024, Page 707Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 6838, Page 731Recorded8/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1911