Skip to content

99 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Church/Charitable

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block127
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING AREA
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,300
93%
Improvement Value:$4,500
7%
Total Assessment$68,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$1,671+9.0%
2010$1,533+4.7%
2009$1,464+28.4%
2008$1,140-50.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$387,500

To:

DeedBook 6908, Page 695

Property Sale

SaleMulti
$387,500

From:

To:

DeedBook 6908, Page 695Recorded12/20/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 6090, Page 744Recorded9/29/2009

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 4833, Page 248Recorded10/12/2000