Skip to content

101 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1960
Church/Charitable

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block127
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1SB, CHURCH
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage3,184
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
18%
Improvement Value:$508,900
82%
Total Assessment$623,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$15,498+9.0%
2010$14,218+4.7%
2009$13,584+28.4%
2008$10,580+25.5%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500

To:

Sq Ft3,184DeedBook 6908, Page 695

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 6090, Page 744

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 4833, Page 248

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

DeedBook 4220, Page 510Recorded2/21/1995

Property Built

Built

Year Built: 1960