Skip to content

104 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$995,500
Last Sale Date
Nov 3, 2014

Property Information

Block128
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1SB, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage7,363
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,300
28%
Improvement Value:$721,200
72%
Total Assessment$995,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,129-0.0%
2024$31,139+12.3%
2023$27,727-0.3%
2022$27,799-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,500

From:

To:

DeedBook 6634, Page 243Recorded11/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920