Skip to content

96 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910

Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block128
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3SB, RETAIL/WH
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,400
29%
Improvement Value:$983,300
71%
Total Assessment$1,384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,300-0.0%
2024$43,313+1.0%
2023$42,898-0.3%
2022$43,009-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910