Skip to content

327 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 12, 2013

Property Information

Block130
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF&B
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
60%
Improvement Value:$60,000
40%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,526+0.2%
2024$4,517+1.1%
2023$4,469+0.0%
2022$4,467-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 6488, Page 187Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1969