Skip to content

40 Fayette St. Unit 18Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 2, 2014

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0018
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description1S-M-2ND FL
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage424
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
41%
Improvement Value:$49,100
59%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,242+59.5%
2024$1,406+1.3%
2023$1,388+0.0%
2022$1,388-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft424DeedBook 6641, Page 52

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5161, Page 245

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3713, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1987