Skip to content

40 Fayette St. Unit 22Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0022
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description1S-Q-2ND FL END
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage994
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
27%
Improvement Value:$91,000
73%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,756+56.9%
2024$2,394+1.1%
2023$2,368+0.0%
2022$2,368-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft994DeedBook 17418, Page 660

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3722, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1987