Skip to content

392 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 23, 1998

Property Information

Block139
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,065
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
45%
Improvement Value:$89,600
55%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,906+0.2%
2024$4,896+1.1%
2023$4,844+0.0%
2022$4,842-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,065DeedBook 4487, Page 434Recorded3/23/1998

Property Built

Built

Year Built: 1890