Skip to content

40 Fayette St. Unit 33Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0033
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-V-3&4 FL END
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage1,655
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
21%
Improvement Value:$148,900
79%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702-1.3%
2024$5,775+1.1%
2023$5,714+0.0%
2022$5,712-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,655DeedBook 17152, Page 129

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 5444, Page 295

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5248, Page 329

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4328, Page 114

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3736, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1987