Skip to content

40 Fayette St. Unit 40Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$264,500
Last Sale Date
Apr 7, 2025

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0040
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-T-5&6 FL
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage1,289
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
25%
Improvement Value:$117,200
75%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,746+38.0%
2024$3,439+1.1%
2023$3,402+0.0%
2022$3,401+10.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$264,500

To:

DeedBook 19702, Page 798

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,289DeedBook 6904, Page 87Recorded12/10/2016

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 5652, Page 593

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Property Sale

Sale
$47,500

To:

DeedBook 4399, Page 543

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3717, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1987