Skip to content

40 Fayette St. Unit 66Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0066
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-V-9&10FL END
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage1,655
Acreage1.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
26%
Improvement Value:$141,600
74%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,787+0.2%
2024$5,775+1.1%
2023$5,714+0.0%
2022$5,712-0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 19560, Page 1253

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 6210, Page 579

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 5760, Page 304

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 4364, Page 484

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3772, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1987