Skip to content

40 Fayette St. Unit 74Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block136
Lot1.01
QualifierC0074
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class37
Description2S-GG-11&12
Dwellings1
ZoningR-MH
Sq Footage1,525
Acreage1.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
34%
Improvement Value:$134,100
66%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,164+0.2%
2024$6,151+53.0%
2023$4,022+0.0%
2022$4,020-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 19745, Page 1144

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,525DeedBook 6822, Page 818Recorded5/24/2016

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook 4776, Page 109

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 4693, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1987