Skip to content

358 Rector St Unit 323Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
May 16, 2007

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA323
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionST. JOHN
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,467
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
55%
Improvement Value:$78,500
45%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,310+0.2%
2024$5,299+1.1%
2023$5,243+0.0%
2022$5,241-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

To:

Sq Ft1,467DeedBook 5799, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 2006