Skip to content

358 Rector St Unit 501Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2015

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA501
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionINVERNESS I1
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,202
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
68%
Improvement Value:$46,700
32%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,351+0.2%
2024$4,342+1.1%
2023$4,296+0.0%
2022$4,294-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 6640, Page 343Recorded12/4/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5846, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 2006