Skip to content

358 Rector St Unit 606Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA606
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionEDENTON E2
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,241
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
45%
Improvement Value:$118,300
55%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,511+0.2%
2024$6,498+1.1%
2023$6,429+0.0%
2022$6,427-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 6740, Page 56

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

DeedBook 6740, Page 56Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6198, Page 812

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5876, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 2006