Skip to content

358 Rector St Unit 709Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA709
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionDORAL
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage880
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
59%
Improvement Value:$67,700
41%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,984+0.2%
2024$4,974+1.1%
2023$4,921+0.0%
2022$4,920-19.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft880DeedBook 19019, Page 95

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

DeedBook 6839, Page 410Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft880DeedBook 6839, Page 410

Property Sale

Sale
$309,900

To:

Sq Ft880DeedBook 5744, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 2006