Skip to content

358 Rector St Unit 710Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 26, 2024

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA710
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionKENNEBUNKPORT
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage2,141
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
30%
Improvement Value:$227,500
70%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,805+0.2%
2024$9,786+1.1%
2023$9,682-12.6%
2022$11,072-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 19647, Page 885

Property Sale

Sale
$584,900

To:

DeedBook 5727, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 2006