Skip to content

395 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909
Vacant Land

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 3, 2006

Property Information

Block139
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class47
DescriptionVACANT LAND
Dwellings2
ZoningS-2A
Sq Footage2,118
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$79,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,408+0.2%
2024$2,403-65.3%
2023$6,929+0.0%
2022$6,927-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 5746, Page 487Recorded11/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1909