Skip to content

90b Commerce St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block144
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class17
Description2S-A-TH-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,113
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
39%
Improvement Value:$106,900
61%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,033+0.2%
2024$5,022+1.1%
2023$4,966+0.0%
2022$4,964-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987