Skip to content

214 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 28, 1990

Property Information

Block150
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description2SB&CB, 1R/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage4,466
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
25%
Improvement Value:$395,700
75%
Total Assessment$526,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,831+3.9%
2024$18,132+1.1%
2023$17,940+0.0%
2022$17,934-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft4,466DeedBook 3840, Page 619Recorded3/5/1990

Property Built

Built

Year Built: 1920