Skip to content

363 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block158
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,370
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
42%
Improvement Value:$118,200
58%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,173+0.2%
2024$6,161+1.1%
2023$6,095+0.0%
2022$6,093-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,000

To:

DeedBook 5212, Page 606

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3738, Page 243

Property Sale

Sale
$48,000

To:

DeedBook 4327, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1911