Skip to content

338 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2007

Property Information

Block160
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2SF}3G
Dwellings2
ZoningS-1D
Sq Footage1,366
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
38%
Improvement Value:$139,600
62%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,791+0.2%
2024$6,778+1.1%
2023$6,706+0.0%
2022$6,703-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 4330, Page 356Recorded6/12/1996

Property Built

Built

Year Built: 1911