Skip to content

363 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2004

Property Information

Block159
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-4U
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
23%
Improvement Value:$296,200
77%
Total Assessment$383,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+0.2%
2024$10,740+1.1%
2023$10,626+0.0%
2022$10,623+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

DeedBook 4762, Page 170Recorded4/4/2000

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Recorded8/20/1998

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4531, Page 723

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3734, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1900