Skip to content

157 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block26
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class47
Description2S-S-CL-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,658
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
42%
Improvement Value:$270,500
58%
Total Assessment$464,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,014+0.2%
2024$13,986+1.1%
2023$13,837+0.0%
2022$13,833-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 4779, Page 497Recorded5/26/2000

Property Built

Built

Year Built: 1904