Skip to content

392 Stanford St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block161
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,491
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$130,600
62%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+0.2%
2024$6,022+1.1%
2023$5,958+0.0%
2022$5,956-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,000

To:

DeedBook 19088, Page 1128

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,491DeedBook 5996, Page 702Recorded10/24/2008

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

DeedBook 4334, Page 624Recorded6/28/1996

Property Built

Built

Year Built: 1911