Skip to content

268 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block167
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description3SB&CB
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage3,679
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
26%
Improvement Value:$265,200
74%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+0.2%
2024$10,737+1.1%
2023$10,623+0.0%
2022$10,620+18.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,679DeedBook 17623, Page 1082Recorded9/19/2019

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 4702, Page 538Recorded10/20/1999

Property Built

Built

Year Built: 1929