Skip to content

260 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block167
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2SAL
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage3,023
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
31%
Improvement Value:$203,600
69%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+0.2%
2024$8,882+1.1%
2023$8,788+0.0%
2022$8,785-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

DeedBook 5382, Page 792Recorded9/13/2004

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

DeedBook 4741, Page 807Recorded2/5/2000

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 4634, Page 503Recorded5/7/1999

Property Built

Built

Year Built: 1924