Skip to content

293-299 Barclay St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Church/Charitable

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 16, 2004

Property Information

Block168
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S CHURCH/SCHOL
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage15,590
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
7%
Improvement Value:$2,053,900
93%
Total Assessment$2,202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$13,440+7.0%
2006$12,560+2.3%
2005$12,280+0.7%
2004$12,200+80.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft15,590DeedBook 5420, Page 640Recorded12/7/2004

Property Sale

SaleMulti
$220,000

From:

To:

DeedBook 4866, Page 858Recorded1/12/2001

Property Built

Built

Year Built: 1925