Skip to content

438 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$22,300
Last Sale Date
Jun 25, 1971

Property Information

Block169
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,796
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
39%
Improvement Value:$114,500
61%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,624+0.2%
2024$5,613+1.1%
2023$5,553+0.0%
2022$5,551-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$22,300

To:

Sq Ft1,796DeedBook 2736, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1914